zpět Zachraňovali jsme svého spolužáka

Je 8. 3. 2018 do budov 1. stupně se vracejí dva bývalí žáci naší školy Pepa a Denisa. Pepa studuje prvním rokem Střední odbornou školu v Dubně, konkrétně obor požární technika, ochrana a prevence. Denisa zůstala v Liberci, kde již třetím rokem studuje na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické obor zdravotnický asistent. Z jejich vlastní iniciativy se k nám vracejí, aby pro nás zorganizovali dopoledne první pomoci.
Vše začíná již v 8:30 přípravami a maskováním našich zraněných. Celkem jsme vybrali 8 žáků 4. a 5. ročníku, kteří dnes budou v roli figurantů. Jejich spolužáci a žáci 3. ročníku pak měli jen pár minut na záchranu jejich životů. A že to nebylo jednoduché! Čekalo je tepenné krvácení, otevřená zlomenina dolní končetiny, skleněný střep v dlani, šok, zlomená klíční kost, bezvědomí, otřes mozku, popálenina třetího stupně. Žáci se nejprve rozdělili do dvojic až trojic a poté každý rychle poskytoval pomoc jednomu zraněnému. Po 3 minutách vše končilo a hromadně jsme obcházeli jednotlivá stanoviště a říkali si, jak mělo vypadat správné poskytnutí první pomoci a na co si dát pozor. Osobně jsme byli mile překvapeni, kolik žáků 4. a 5. ročníku například správně předvedlo masáž srdce a jak se někteří žáci svého úkolu zachránce ujali svědomitě.
Všichni jsme se k celé akci stavěli čelem, s vědomím, že nácvik na případnou skutečnou situaci je velmi užitečný. Navíc jsme si celý projektový den s našim i bývalými absolventy náramně užili.

10. 3. 2018 - 20:03